Slovinsko, které je nejmenším státem na takzvané balkánské migrační cestě, se loni zavázalo, že přijme 587 uprchlíků. Lublaň v této souvislosti zároveň uvedla, že s jejich přijímáním začne, až bude zmíněná trasa migrantů mířících do západní Evropy uzavřena.

KOMENTÁŘ DNE:
Rumuni protestují, EU se blazeovaně neangažuje - Protesty Rumunů proti korupci a nečinnost Evropské unie komentuje Alex Švamberk. Čtěte zde >>
Očima Saši Mitrofanova: Komu Senát nedají? Kdo ho nechce dát?

V posledních pěti dnech do Slovinska žádný uprchlík nepřišel. Stalo se tak poté, co Makedonie v souladu s pondělní dohodou dosaženou na summitu EU uzavřela své hranice s Řeckem. Stejný krok poté učinilo i Srbsko.

Šefic na tiskové konferenci ve slovinské metropoli upřesnil, že 349 běženců do země přijede z Řecka, 218 z Itálie a 20 z dalších států. Přijímáni podle něj budou po padesáti měsíčně, a to až do srpna příštího roku. "Jakmile dostanou status (azylanta), budou migranti zapojeni do integračních programů," dodal státní tajemník.

Podle statistik od října loňského roku prošlo Slovinskem na cestě do bohatších západních států na půl miliónu běženců. Pouze přibližně 460 jich požádalo v této zemi o azyl a doposud úřady takové žádosti vyhověly jen ve zhruba deseti případech.