Slovinsko začalo od půlnoci uplatňovat nový režim vstupu do schengenské zóny, a nebude proto přijímat migranty bez platných víz a pasů, uvedla Lublaň. [celá zpráva]

Na tyto změny ihned reagoval Bělehrad a oznámil, že zavede stejná opatření na své jižní hranici s Makedonií a Bulharskem, protože si země nemůže dovolit, aby „se stala sběrným táborem pro uprchlíky".

Maďarsko v reakci na tyto kroky podle ministra vnitra Sándora Pintéra posílí policejní a vojenské hlídky střežící jižní hranice země. Upozornil také, že Budapešť podnikla přípravy na hranici s Rumunskem, aby v případě potřeby byla s to během deseti dnů i zde postavit plot, jak již učinila na hranicích se Srbskem a Chorvatskem.

Žena křičí přes plot na makedonské policisty.

Žena křičí přes plot na makedonské policisty.

FOTO: Visar Kryeziu, ČTK/AP

Hranice se začaly uzavírat už v únoru

Země na takzvané balkánské migrační trase – od Makedonie přes Srbsko, Chorvatsko a Slovinsko až po Rakousko – začaly již v únoru uplatňovat na hranicích přísnější pravidla pro vpouštění migrantů.

To vedlo k výraznějšímu snížení počtu postupujících uprchlíků a k jejich nahromadění v Řecku. V současné době je tam na 37 tisíc běženců, z toho nejvíce, přes 13 tisíc, u hranic s Makedonií.

Ta přijímání postupně omezovala, až mohli procházet jen lidé ze Sýrie a Iráku. U nich totiž byla šance, že budou vpuštěni do dalších zemí.