Místní prefektura stále čeká na rozhodnutí správního soudu v Lille. "Rozhodnutí dnes (v úterý pozn. redakce) nepadne," oznámila soudkyně Valerie Quemenerová po vyslechnutí argumentů právníků obou stran sporu, jimiž jsou francouzské úřady na straně jedné a obyvatelé kolonie a aktivisté na straně druhé.

Úřady se mezitím dál pokoušely migranty přimět k přestěhování do nového kontejnerového tábora nebo do přijímacích center v jiných regionech. Jde o to je přesvědčit, že ve stávajícím táboře nemají žádnou budoucnost, řekl televizní stanici BFMTV mluvčí ministerstva vnitra Pierre-Henry Brandet.

Přistěhovalecká kolonie v Calais

Přistěhovalecká kolonie v Calais

FOTO: Pascal Rossignol, Reuters

V Calais se už několik let hromadí lidé, kteří se chtějí ilegálně dostat do Británie. Životní podmínky v tamním táboře připomínají chudinské čtvrti velkoměst v rozvojovém světě a francouzské úřady to už dále nechtějí akceptovat. Plánované vyklizení týká 800 až 1000 lidí, ale humanitární organizace se domnívají, že je to ve skutečnosti mnohem víc a že pro tyto lidi nejsou zajištěny dostatečné ubytovací kapacity.

Belgie mezitím oznámila, že posílila namátkové kontroly na své hranici s Francií. Belgický ministr vnitra Jan Jambon uvedl, že na hranici bude nasazeno až 290 dodatečných policistů. Podle agentury Belga tak chce zabránit možnému vzniku nového tábora na belgickém území.