"Gang řádil v okolí Stavropolu a Rostova od července 2007 do září 2013. Dopustil se četných vražd, ozbrojených loupeží a pašování zbraní," uvedli vyšetřovatelé v komuniké.

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

První vraždy měli na svědomí bývalá ošetřovatelka a archivářka Inessa Tarverděvová a její manžel, zubař Roman Podkopajev, kterého policisté zabili v přestřelce při zatýkání v roce 2013. Po prvních zločinech zapojili do vraždění i dceru Tarverděvové, Viktoriji. Kvůli spolupachatelství jsou stíháni také bývalý policista a jeho manželka, Sergej a Anastasija Sinělnikovovi. Za šéfku skupiny je pokládána devětačtyřicetiletá Inessa, kterou policisté zatkli 8. září. Při zatýkání se strhla přestřelka, v níž byl Podkopajev zabit a Viktorija vážně zraněna.

"Amazonkám" je mimo jiné připisována vražda velitele speciální policejní jednotky z města Nižnij Novgorod, jeho manželky a dvou dětí na silnici u Rostova na Donu, které se v červenci 2009 dostalo veliké mediální pozornosti. Devítiletý chlapec byl zabit kulkou do hlavy, jeho jedenáctiletá sestra byla ubodána 37 ranami nožem, napsala agentura AFP.

"Banda Amazonek" má i své heslo v internetové encyklopedii Wikipedia. Podle této verze se nedaleko od místa zavraždění policejního velitele a jeho rodiny našel nůž s vyrytým nápisem "Mé milované Amazonce". Později se ukázalo, že patřil dívce, která neměla s vraždou nic společného, nicméně v médiích už přezdívka bandy žila svým životem.