Nejhorší je situace v americkém státě New Hampshire, kde už letos zaznamenali 399 smrtelných předávkování opiáty, přičemž ve více než dvou třetinách případů sehrál roli právě fentanyl, který se mimo jiné pro svou krátkou dobu účinku běžně používá ve zdravotnictví.

Naneštěstí se jej ale naučily používat také mexické drogové gangy a zaplavují s ním černý trh.

A nebezpečné směsi opiátu se už objevují v Evropě, konkrétně ve Spojeném království. „Tahle droga vybíjí naše občany,“ potvrdil deníku The Guardian manchesterský policejní šéf Nick Williard.

A statistiky z městských nemocnic mu dávají za pravdu. Za loňský rok tam zemřelo na předávkování 69 lidí, v roce 2014 přitom statistiky evidují jen 14 lidí.

Směs z kuchyňského mixéru

„Míchají to tak neodborně, že jednou můžete dostat sáček s heroinem, jindy téměř čistý fentanyl, který vás zabije. Zaznamenali jsme případy, kdy k tomu používali kuchyňský mixér,“ dodal Williard s tím, že se s fentanylem setkali také policisté a zdravotníci v dalších britských městech.

Fentanyl byl registrován v šedesátých letech minulého století jako opioidní analgetikum s krátkým ale velmi silným účinkem. Ve Spojených státech se smíchaný s heroinem objevil na drogovém trhu už mezi roky 2005 a 2007 a připravil o život přes tisíc lidí.