Případ vyvolal obrovský zájem ruských médií, ačkoli podle všeho není tak závažný, jak ho média líčí. Dívka byla 11. ledna hlášena jako nezvěstná. Po 30 hodinách se ale znovu objevila. Později na internetu kolovala fáma, že Lisa byla znásilněna skupinou mužů jižanského vzezření.

Podle německé policie tomu ale nic nenasvědčuje. Úřady ale mají podezření, že nezletilá měla už před svým zmizením sexuální kontakty se dvěma mladíky tureckého původu, což by vzhledem k jejímu věku bylo trestné.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov si v úterý stěžoval, že německé úřady se případ snažily zatajit z důvodu politické korektnosti, s níž Berlín přistupuje k uprchlické krizi.

"Doufám, že ty problémy s migrací nepovedou k pokusu politicky korektně přemalovávat skutečnost z nějakých vnitropolitických důvodů," citovala šéfa ruské diplomacie agentura DPA.

Podle těch ruských médií, která má pod kontrolou stát, je případ jasný. Dívku v Berlíně unesli migranti a hodiny ji znásilňovali. Německé úřady přitom neudělaly dost pro objasnění případu.

Politická propaganda, brání se Berlín

Německá vláda varuje před zneužíváním spekulací a polopravd k politickým účelům. Steinmeier ve středu řekl, že není důvod případ zneužívat k "politické propagandě", a tím dál komplikovat už tak dost obtížnou debatu o migraci v Německu. Úřadům v Moskvě prý může jen poradit, aby se držely stavu vyšetřování, a ne spekulativních zpráv z médií.

DPA uvedla, že případ Lisa byl ve středu i tématem rozhovoru mezi nejmenovaným představitelem německého ministerstva zahraničí a ruským velvyslancem v Německu.

Pozorovatelé v Rusku se podle DPA domnívají, že ruská propagandistická mašinerie se snaží využít uprchlické krize k podněcování neklidu v Německu. Právě velká ruskojazyčná menšina, která díky internetu a satelitům sleduje ruské zpravodajství, je k tomu prý dobrým prostředkem. Už o víkendu demonstrovaly tisíce německých Rusů proti údajnému "násilí migrantů".