Slovinská tisková agentura STA napsala, že Rakušané nevpustili do země více než 400 lidí. Rakousko přesný počet osob neupřesnilo. Uvedlo ale, že zhruba 70 migrantů, které policie odmítla v sobotu do země vpustit nedaleko Villachu, se v pondělí o překročení hranice pod falešnou identitou znovu pokusilo na jiném místě společné hranice.

Na předstírání falešného občanství se přišlo během rozhovoru s tlumočníkem, sdělil štýrský policejní mluvčí Leo Josefus. Překladatel si všiml, že údaje, které jsou uvedené v dokumentech, nesouhlasí s tím, co běženci nahlásili ve Slovinsku. „Proto jim nebyl umožněn vstup do země. Byl to běžný právní akt v dikci cizineckého zákona,“ řekl Josefus.

Podobně se vyjádřil i jeho kolega z Korutan Dionisio. „Běženci se ve Slovinsku registrovali a my jsme náhodně kontrolovali jejich doklady. Při pohovoru s překladatelem vyšlo najevo, že jsou z jiných zemí, než udali ve Slovinsku,“ dodal.

Podle slovinské agentury STA pocházeli migranti z Maroka a Íránu a předstírali, že jsou ze Sýrie či z Iráku.

Rakousko zpřísnilo od soboty na svých jižních hranicích kontroly, jejichž součástí jsou i jazykové testy. Na základě užívaného dialektu či místopisných znalostí jsou tlumočníci schopni odhalit původ migranta.