Komise navrhne vytvořit jednotku Frontex, zřejmě až se dvěma tisíci příslušníky, k jejímuž nasazení by mohlo dojít i navzdory námitkám členské země EU, kde by tito muži případně zasahovali. Právě to však u řady evropských politiků včetně českých, slovenských či polských vzbuzuje pochybnosti.

Jak připomněl deník Financial Times, šlo by o výrazný přesun pravomocí v rámci EU. Ochrana hranic je totiž odpovědností jednotlivých členských zemí.

Její posílení je však mnohými vnímáno jako způsob, jak zajistit přežití schengenského prostoru volného pohybu v době, kdy přes jeho hranice do Evropy přicházejí statisíce migrantů z Blízkého východu, dalších asijských zemí a Afriky. Zchudlému Řecku se nedaří ochránit své členité pobřeží.

Návrhem se pak na plenárním zasedání budou zabývat europoslanci. Poslanci Evropského parlamentu na dnešním plenárním zasedání proberou mimo jiné také výsledky pařížské klimatické konference, na níž se v sobotu téměř dvě stovky států světa zavázaly udržet globální oteplování do konce století výrazně pod dvěma stupni Celsia oproti předindustriálnímu období.[celá zpráva]