Vláda italskojazyčného kantonu Ticino prosazovala, aby se zákaz vztahoval na všechny druhy oděvů zahalujících tvář, včetně masek, které používají demonstranti. Regionální zákonodárci ale nakonec schválili normu tak, aby postihovala výlučně oděv muslimských žen prosazovaný některými striktními výklady islámu.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Hlasování o kontroverzní normě doprovázela mimořádná bezpečnostní opatření.

Do kantonu Ticino přijelo vloni 40 tisíc turistů z Blízkého a Středního východu a jejich počet stoupá. O tom, že tradiční muslimské zahalování tváře je zakázáno, se příchozí dozvědí na letištích i na hranicích.

Zákon se inspiroval ve Francii, kde podobné nařízení platí od roku 2010 a postavil se za něj i Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Většina francouzské veřejnosti ho podporuje, odborníci však upozorňují, že zřejmě nadělal víc škody než užitku a napomohl radikalizovat některé muslimy, kteří si jej vyložili jako protiislámský útok.

Burka či nikáb jsou oděvy zakrývající celé tělo včetně obličeje. Jsou povinné pro ženy v některých muslimských zemích, kde převládá extrémní výklad islámu, například v Saúdské Arábii či v Afghánistánu. Ve většině islámských zemí jsou ale nikáby k vidění zřídka a v některých státech - například v zemích Maghribu - tamní úřady jejich nošení v určitých případech dokonce zakazují kvůli identifikaci.