Slovinský premiér Miro Cerar už předchozí den ohlásil, že na chorvatské hranici vyroste „dočasná technická překážka“. Slovinci s její pomocí chtějí lépe kontrolovat neustávající proud migrantů směřujících do Rakouska a dalších zemí. Hraniční přechody zůstanou otevřené.

Úřady původně mluvily jen o bariéře, i když Cerar v úterý varoval, že „když to bude nutné, postaví se plot”. Armádní příslušníci však v pohraničí začali budovat plot vysoký téměř dva metry.

Stavba hraničního plotu na slovinsko-chorvatské hranici

Stavba hraničního plotu na slovinsko-chorvatské hranici

FOTO: Srdjan Zivulovic, Reuters

Běženci proudí přes Slovinsko od poloviny října, kdy své zelené hranice uzavřelo Maďarsko. Lublaň nejprve tvrdila, že migrační tok zvládne, ale už za pár dní žádala pomoc z EU. Na konci října pak avizovala, že by mohla postavit pohraniční bariéru, když tento krok oznámilo Rakousko. [celá zpráva]

FOTO: David Ryneš, Novinky

Zatímco Rakousko slovinské rozhodnutí postavit bariéru podle agentury APA přivítalo, německá kancléřka Angela Merkelová to podle ČTK označila za projev nedostatečné běženecké politiky EU a za důkaz, že je naléhavě třeba společného evropského řešení.