Hlavní obsah

V Schengenu rostou další ploty. Po Rakousku mluví o bariéře i Slovinsko

Na zelených hranicích mezi evropskými zeměmi rostou ploty. Po Maďarsku jejich výstavbu v sobotu ohlásilo Rakousko. Slovinský premiér Miro Cerar chvíli poté varoval, že hraniční bariéra by mohla vyrůst i na hranicích Slovinska s Chorvatskem, jestliže selže plán EU na omezení přílivu migrantů přes Balkán, dohodnutý minulou neděli. Právě Slovinskem v posledních týdnech prochází většina běženců směřujících do Německa.

V Schengenu rostou další ploty. Po Rakousku mluví o bariéře i Slovinsko

„Pozorně sledujeme, zda jsou závazky z neděle dodržovány. Pokud dospějeme k závěru, že tomu tak není, Slovinsko posílí opatření na hranicích,” uvedl podle agentury AP předseda slovinské vlády Cerar, „bude-li to nutné, je Slovinsko připraveno okamžitě vztyčit na hranici s Chorvatskem plot.”

Už před nedělní krizovou schůzkou šéfů států a vlád na balkánské cestě uvedl Cerar, že zvažuje všechny možnosti včetně stavby plotu: „Jestliže tyto velké vlny migrantů budou dál přicházet do Slovinska, bude to nemožné dál zvládat. Je to neúnosné, nemůžeme to přijmout, je to příliš mnoho.“

Slovinští policisté a vojáci doprovázejí migranty na cestě od nádraží do registračního střediska v Sentilju.

Foto: Srdjan Zivulovic, Reuters

Stavba 670 kilometrů dlouhého plotu u chorvatských hranic by vyšla Slovinsko na 80 miliónů eur (2,1 miliardy korun), uvedl server Express.

Od 16. října, kdy Maďarsko uzavřelo svou hranici s Chorvatskem, přešlo přes dvoumilionové Slovinsko již více než 86 000 migrantů. Lublaň kritizuje Záhřeb, že posílá k jeho hranicím více migrantů, než dokáže zvládat.

Skupina migrantů čeká na registraci před příchodem do rakouské vesnice Spielfeld.

Foto: Srdjan Zivulovic, Reuters

Protože Slovinsko nemá kapacity na takovou vlnu migrantů, co nejrychleji je přeposílá do sousedního Rakouska, odkud se valí do Německa. Bavorsko už nápor přestává zvládat a poradce CDU už vyzval k nasazení armády. [celá zpráva]

Rakouské kroky pod tlakem migrantů

Berlín se také pustil do Vídně, že migranty jen přeposílá a s německými úřady nespolupracuje. Tvrdá slova volil německý ministr vnitra Thomas de Maiziére v den, když Rakousko avizovalo, že plánuje uzavřít zelenou hranici se Slovinskem. [celá zpráva]

„Jde o to, abychom zajistili spořádaný vstup běženců do naší země, ne o uzavření hranic,” vysvětlila ministryně Johanna Miklová-Leitnerová v rakouské televizi Ö1. „V posledních týdnech jsou skupiny migrantů stále netrpělivější, agresivnější a emotivnější,” upozornila. [celá zpráva]

Slovinští policisté a vojáci pomáhají migrantovi.

Foto: Srdjan Zivulovic, Reuters

„Je nutné přijmout tvrdá, trvalá opatření, jež předejdou ušlapání uprchlíků, kteří zpravidla čekají hodiny v chladném počasí na přechod hranice mezi oběma zeměmi,” prohlásila Miklová-Leitnerová. Později ministryně doplnila, že projekt by měl být konkretizován „během fáze plánování v rozsahu deseti dnů”.

Podle rakouských médií by mělo patrně jít o bariéru, která by se v délce několika kilometrů táhla na obě strany od hlavního hraničního přechodu mezi Rakouskem a Slovinskem.

Mluvčí německé vlády na oznámení Rakouska a Slovinska o výstavbě plotu reagoval prohlášením, že budování „bariér a zdí” migrační krizi nevyřeší.

Skupina imigrantů na rakousko-slovinské hranici na cestě do Spielfeldu

Foto: Srdjan Zivulovic, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků