„Nebudeme kopat do těch, kteří upadli. Musíme ukázat, že může být polský veřejný život odlišný, cituje Jaroslawa Kaczynského server Newsweek.

Kromě odmítavého postoje k rychlé evropské integraci a podpoře tradiční rodiny je Právo a spravedlnost pro zákaz potratů i umělého oplodňování.

Dosud vládnoucí liberální Občanská platforma v těchto volbách po sečtení 90 procent hlasů získala 23,6 procenta odevzdaných hlasů a současná premiérka Eva Kopaczová už uznala porážku.

Růst, o který se firmy nedělily

Deník The Guardian v této souvislosti připomněl, že se polské hospodářství za posledních deset let zhodnotilo o padesát procent, což lze do jisté míry připisovat zodpovědné rozpočtové politice, systémovým investicím a efektivním čerpáním peněz z Evropské unie. Občanská platforma je u moci osm let.

Jaroslav Kaczynski

Jaroslaw Kaczynski

FOTO: Pawel Kopczynski, Reuters

Právu a spravedlnosti v kampani lidem tvrdila, že obyčejní lidé z tohoto růstu nic nemají. To chce vítěz voleb změnit a dát více peněz do sociálních programů. Finance chce získat mimo jiné zdaněním úspor v bankách.

Strana také avizovala, že v dohledné době neuvažuje o přijetí eura a bude prosazovat tvrdší postoj NATO vůči Moskvě i Evropské unie vůči uprchlíkům. Premiérkou by se měla stát Beata Szydlová.

Pro země takzvané Visegrádské čtyřky, tedy i pro Česko, změna v polském premiérském křesle bude znamenat výraznější polskou podporu při jednání o uprchlické krizi v rámci Evropské unie.

Migranti prý zavlečou parazity 

„Vítězství PiS souvisí s rozsáhlejšími změnami v Evropě, je příznakem jistého návratu k národním hodnotám,“ soudí podle BBC polský politický analytik Aleksander Smolar.

Kaczynski se opakovaně nechal slyšet, že muslimští migranti představují ohrožení pro katolický způsob života a minulý týden si bratr bývalého polského prezidenta dokonce vysloužil nařčení z rasismu, když prohlásil, že migranti do Polska zavlečou nové nemoci a parazity.

Vývoj hlavního indexu varšavské burzy poté, co se trh v pondělí po volbách otevřel.

Vývoj hlavního indexu varšavské burzy poté, co se trh v pondělí po volbách otevřel.

FOTO: Kacper Pempel, Reuters

Na výsledek voleb, přesněji na úmysl příští vlády více utrácet, už zareagovaly trhy. A to poklesem. Například zlotý spadl na devítiměsíční minimum.