V rozhovoru, který vyjde v sobotu, kancléřka podle agentury DPA rovněž zdůraznila, že Německo dokáže ochránit své hranice a po každém žadateli o azyl požaduje, aby akceptoval základní pilíře Německa. Správným usměrňováním podle ní počet uprchlíků klesne.

Křesťanskodemokratická politička s poukazem na demonstrace hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) opět varovala před xenofobií v německé společnosti.

Nenásledovat nenávist

"Musíme brát vážně obavy lidí, aniž bychom jim ale nalhávali zdánlivá řešení," prohlásila Merkelová. "Musíme čestně hovořit o tom, kde se můžeme zlepšit, kde máme nedostatky. Ale je také zcela jasné, že lidi, kteří jdou do ulic, jsou plni nenávisti a nevraživosti vůči ostatním, by občané neměli následovat," dodala.

Merkelová odmítla námitku, že klade příliš malý důraz na ochranu hranic vlastní země. "Samozřejmě, že můžeme své hranice kontrolovat. Ale nemůžeme a nechceme je zcela uzavřít, to by... nešlo ani s pomocí plotu, jak ukazuje příklad Maďarska," řekla šéfka německé vlády.

Základní pilíře

Kancléřka dále vybídla Němce k odvaze a sebevědomí. Německo má podle ní silné základy: ústavu, sociální tržní hospodářství a příslušnost k EUNATO. "Na těchto pilířích budeme vždy spočívat. A každý, kdo k nám přichází a požívá tu svobodu praktikovat své náboženství a říkat svůj názor, musí tyto základní pilíře akceptovat," zdůraznila Merkelová.

Je prý jasné, že se Německo nemůže izolovat od válek světa, jak to bylo možné ještě před 50 lety. "Žijeme v otevřeném světě, v níž se žádná země nemůže odpojit od válek a katastrof v jiných regionech tak, jak to bylo možné snad ještě před 50 lety," upozornila kancléřka. Dnes si podle ní může téměř každý na internetu najít informace o životních podmínkách ve světě. "Tomu se musíme přizpůsobit," podotkla Merkelová v rozhovoru s FAZ.