"Když vidím pobřeží ostrova Lesbos, nedokážu pochopit, proč musí lidé platit 1000 eur za nebezpečnou plavbu přes moře," citovala ČTK Guterrese, který řecký ostrov v Egejském moři v neděli navštívil.

UNHCR upozornila, že do Evropy už letos přišlo více než 500 000 uprchlíků a ekonomických migrantů. Čtyři pětiny z nich zaplatily pašerákům za to, že je dostanou z Turecka do Řecka.

To podle Guterrese „nedává smysl“.

„Musíme podstatně rozšířit způsoby, jakými se lidé mohou do Evropy dostat zákonně,“ uvedl. „Pokud systém nebude pro takové počty příchozích dost pevný, bude nedůvěryhodný a nastane to, že lidé budou nadále migrovat podle vlastních možností. Dnešní zmatečná situace je naprosto nepřijatelná, velmi riskantní a neudržitelná,“ dodal.

Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Antonio Guterres

Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Antonio Guterres

FOTO: Pierre Albouy, Reuters

Evropské státy by navíc podle komisaře měly počítat s tím, že přijetí a rozdělení 160 000 uprchlíků nebude stačit. Guterres sice vítá plán přerozdělení uprchlíků napříč Evropskou unií, ale je to jen první krok.

EU by podle něj měla poskytnout útočiště nejen Syřanům, Iráčanům a Eritrejcům, ale také lidem z dalších zemí. Gutteres například upozornil na velké množství vnitřních uprchlíků ve Středoafrické republice.