Hlavní obsah

Berlín a Brusel prý kvůli uprchlické krizi zvažují solidární daň

10. 10. 2015, 7:08 – Berlín • Aktualizováno 10. 10. 2015, 11:01

Německá vláda vede s Evropskou komisí neformální rozhovory o zavedení určité formy evropské solidární daně, ze které by se financovala část výdajů souvisejících s uprchlickou krizí. Informoval o tom německý list Süddeutsche Zeitung. Německá vláda však ústy svého mluvčího informaci popřela.

Foto: Michaela Rehle, Reuters

Migranti čekají v registračním středisku v německém Pasově.

Článek

Nový poplatek by prý mohl mít například podobu přirážky k dani z přidané hodnoty. Tento dodatečný výnos by pak putoval do rozpočtu Evropské unie.

Získané peníze by prý byly využity například k financování ochrany vnějších hranic EU.

Část peněz by měla být určena také ke zlepšování životních podmínek v zemích, ze kterých uprchlíci přicházejí, píše Süddeutsche Zeitung.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble podle agentury DPA zprávu listu Süddeutsche Zeitung nepotvrdil, ale ani nepopřel. Připustil, že dodatečné finanční prostředky jsou pro hrazení výdajů souvisejících s uprchlickou krizí nutné.

Mluvčí německé vlády Steffen Seibert v sobotu řekl, že Berlín o žádném zvyšování daní ani zavádění solidární daně neuvažuje. "Skutečnost je taková, že v Německu se daně zvyšovat nechystáme a nehodláme ani zavádět žádnou daň celoevropskou," uvedl mluvčí.

Reklama

Výběr článků