Migranty na ulicích zaznamenala už na jaře, protože město jich už 71 přijalo. Sedmičlenná rodina bydlí dokonce v menším podkrovním bytě nad paní Halbeyovou. Seznámila se s nimi, vycházejí spolu dobře – věnovala jim i televizor a občas spolu i posedí.

KOMENTÁŘ DNE:

Přímá volba prezidenta - První kolo prezidentské volby nepřineslo rozhodnutí, naopak naznačilo možnost překvapivé změny na postu hlavy státu, píše v komentáři Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

Jenže když 1. září šla pro poštu do schránky, našla tam dopis z radnice. Do května příštího roku musí byt o 90 metrech čtverečních opustit ve prospěch běženců.

Město se mýlí, soudí právníci

„Nemohla jsem se vzpamatovat z šoku. Nerozumím tomu, vždyť ve městě je plno prázdných bytů a místností,“ řekla reportérovi týdeníku Stern.

Podobné rozhodnutí o vystěhování z obecního bytu obdržela i nájemnice z přízemí, která pečuje o dvě děti. Ta si má najít bydlení do srpna 2016.

Pro list Westfalen-Blatt bezpartijní starosta Rainer Vidal přiznal, že „to bylo těžké rozhodnutí, které není obvyklé“. Místním prý pomohou hledat jiný byt. „Nemáme jinou možnost, protože jako obec máme povinnost uprchlíky ubytovat a na stavbu nových bytů nemáme peníze,“ dodal.

Tvrzení, že obec nemá jinou možnost než vypovědět nájemníky, ale zpochybňují právníci. Podle Německého sdružení nájemníků mohou uplatňovat potřebu uspokojit své nároky na byt jen fyzické osoby.

Šéf sdružení Franz-Georg Rips zdůraznil, že město nemůže vypovědět nájemníky z důvodu uspokojení vlastní potřeby, a poradil postiženým, aby se obrátili na právníky. Rozhodnutí radnice nepovažuje za vhodné ani z politických důvodů, neboť staví proti sobě obyvatele a uprchlíky, „což ohrožuje sociální mír“.