Uprchlíci na lodi najdou přístřeší, už nebudou muset spát v ulicích města a zároveň se tam budou moci registrovat. Vláda v Aténách plavidlo vyslala, aby ulehčila místním úřadům, které registraci obrovského množství běženců nezvládají. Denně přijíždí kolem 800 nových migrantů.

Oproti sobotě se v neděli brzy ráno situace u přístavu změnila a je znát, že uprchlíků ubývá, jak odjíždějí dál do řeckého vnitrozemí nebo využili možnosti jít na trajekt.

Syrští uprchlíci čekají před trajektem Eleftherios Venizelos

Syrští uprchlíci čekají před trajektem Eleftherios Venizelos

FOTO: Alkis Konstantinidis, Reuters

Předtím běženci polehávali a posedávali téměř ve všech parcích v okolí městských hradeb, ráno už tam nikdo nebyl. Policie rovněž přístup k plavidlu ohradila a u brány stojí vojáci, kteří dovnitř pouští jen uprchlíky.

Na trajekt jich přišlo hodně

"V noci jich sem přišlo hodně. Nedokážu říct přesně kolik, nepočítal jsem je," říká hlídkující voják. "Až k lodi ale nemůžete, možná odpoledne. Mám své příkazy," dodává.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Migranti na Kosu se poprali o jídlo a pití. Zdroj: Reuters

Je pět hodin ráno a k lodi se trousí další skupinky migrantů, většinou celé rodiny s dětmi v náručí. Další desítky jich pospávají na nedaleké pláži. Kolem šesté hodiny se u přístavu rovněž objevuje hlouček běženců, které v noci na moři zachránila pobřežní stráž. Posedávají na vestách a postupně také míří do útrob lodi.

Na trajekt se chtěl dostat i mladý Syřan, který na Kos dorazil již ve čtvrtek. Přijel i s manželkou, několikaměsíční dcerou a dvěma malými syny. "Jeli jsme na člunu z (tureckého přístavního města) Bodrumu, bylo to nebezpečné, ale v Sýrii se už kvůli válce nedalo být. Je tam pořád (syrský prezident) Bašár Asad a je to šílené," říká muž, který si nepřál zveřejnit své jméno. V Sýrii studoval historii a živil se jako učitel.

Z Řecka by se prý rád dostal do Německa, do Hamburku či Mnichova. Sebe ani svou rodinu raději nechtěl nechat fotografovat. "Mám další příbuzné v Sýrii, sestru, rodiče, nechci je ohrozit. Asadovi lidé by je mohli zastřelit," říká. Jestliže ale válka skončí, chtěl by se prý vrátit zpátky. "Je to má rodná země," uzavírá.