"Přijeli jsme bydlet domů a já mám radost, že jsme zpátky. Chci vidět babičku," řekl podle deníku The Daily Mail malý Ashya, když ve čtvrtek přiletěl na londýnské letiště Gatwick. S rodinou pak odjel domů do Portsmouthu.

Ashya byl loni v létě kvůli nádoru na mozku v Británii několikrát operován, poté ale lékaři údajně rodičům sdělili, že už pro něj více udělat nemohou. Kingovi se ovšem nehodlali vzdát a odvezli chlapce bez vědomí britských lékařů do Španělska, kde prý chtěli prodat rekreační nemovitost, aby měli na další léčení. V Británii na ně byl vydán zatykač kvůli zanedbání péče a několik dní strávili ve španělské vazbě.

Video

Ashya po posledním ozařování v Česku. Zdroj: Novinky

Nakonec jim britský soud léčení syna v zahraničí povolil a Ashya absolvoval protonové ozařování v Praze. Britská zdravotní pojišťovna ho zpětně proplatila. Poté se vrátil s rodinou do Španělska a letos na jaře rodiče oznámili, že Ashya je zdravý. Tvrdili ale, že do Británie se zatím jet obávají, protože mají strach z postupu tamního sociálního úřadu.

Nyní ale podle Bretta Kinga rodina dostala ujištění, že už jí kvůli nepovolenému převozu chlapce do Španělska nehrozí žádný postih.