"Dáváme jasně najevo, co chceme - a to jsou britští soudci rozhodující u britských soudů," uvedl Cameron. Tvrdí, že konzervativci neplánují odstoupit od Evropské úmluvy o lidských právech, ale upozornil, že není nic, co by neudělal, aby dosáhl toho, co jeho země potřebuje.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Kritici, mezi nimiž jsou i vysoce postavení členové Konzervativní strany, upozorňují, že odstoupení Británie od úmluvy by oslabilo lidská práva ve všech 47 signatářských zemích. Obávají se, že vlády různých zemí budou mít pocit, že tento dokument mohou ignorovat.

Snaha omezit vliv Evropského soudu pro lidská práva na Británii je součástí Cameronových plánů na změnu vztahů Londýna s evropskými institucemi, připomínají politologové.

Premiér slíbil, že do konce roku 2017 vypíše referendum o setrvání Británie v Evropské unii. Evropský soud pro lidská práva není součástí Evropské unie, působí při Radě Evropy.

Británie Evropskou úmluvu o lidských právech ratifikovala v roce 1951. Konzervativci slibují, že ji nahradí Britskou listinou svobod, detaily k tomu ale ještě nezveřejnili.