„Není to materiální záležitost, je to věc morálky,“ prohlásil Tsipras na společné tiskové konferenci s Merkelovou. Podle něj je třeba zbavit se „stínů minulosti“.

Merkelová podle britského serveru The Guardian vypadala naštvaně. Řecký požadavek znovu odmítla. „Z pohledu německé vlády je záležitost reparací politicky a legálně uzavřena,“ prohlásila.

Sedm miliard do dvou týdnů

Shodu s Tsiprasem zjevně nenašla ani ve věci řeckého dluhu. Tsipras vyhrál před dvěma měsíci volby se slibem zrušení „merkelismu“, tedy tvrdých podmínek vázajících se k půjčkám od mezinárodních věřitelů. Jeho snaha zmírnit podmínky ale naráží na odpor Berlína.

Merkelová na otázku, zda dosáhla s Tsiprasem shody, přímo neodpověděla a poznamenala, že je jen jednou z 19 představitelů zemí eurozóny. Předpokládá se, že řecký premiér Merkelovou informoval o tom, že Řecku hrozí za dva týdny bankrot, pokud neobdrží další peníze, s jejichž uvolněním věřitelé váhají, protože podle nich Tsipras nepřišel s uceleným plánem reforem.

Předseda řecké vlády k tomu řekl, že o problému s likviditou ve střednědobém výhledu se ví. Dodal však: „Zdědili jsme ho.“

Tsipras minulý týden na summitu EU uvedl, že pokud by dalších 7,2 miliardy eur bylo uvolněno až koncem dubna, bylo by to už pozdě.