Alijev byl na vlastní žádost umístěn do cely pro jednu osobu. Podle představitele věznice Petera Prechtla se musel oběsit během noci, mrtev byl nalezen ráno. Nic prý však doposud nenaznačovalo, že by si chtěl sáhnout na život.

Pochybnosti ohledně sebevraždy má Alijevův obhájce Klaus Ainedter. "Mám o tom vážné pochybnosti, aniž bych chtěl někoho obviňovat. Ještě včera jsem ho navštívil. O riziku sebevraždy nemohlo být ani řeči," uvedl právník, který věří, že vyšetřování zjistí přesnou příčinu úmrtí.

Alijev měl v úterý vypovídat před soudem.

Prechtla smrt vězně také zaskočila, protože na svém případu intenzivně pracoval. "Alijevova cela byla pravidelně kontrolována, ale do místnosti s WC a sprchou přístup k nahlédnutí není. Tam se bývalý velvyslanec pomocí obvazu oběsil na háku určeném pro šaty," uvedl.

Kritizoval režim a stěžoval si na politické stíhání

Kazašské orgány činné v trestním řízení Alijeva stíhaly od roku 2007, ale Rakousko zamítlo dvě žádosti o jeho vydání. Naopak zahájilo vlastní vyšetřování a loni v červnu na Alijeva uvalilo vazbu. Bývalý manžel Darigy Nazarbajevové byl v Kazachstánu v nepřítomnosti odsouzen k úhrnnému trestu 40 let vězení. V Rakousku mu hrozilo nejméně deset let.

Alijev byl kritikem Nazarbajevova režimu a tvrdil, že jeho stíhání je motivované politicky.

Jako člen organizované skupiny Alijev v roce 2007 údajně zorganizoval únos a vraždu Žoldase Timralijeva a Ajbara Chasenova, dvou manažerů bankovního ústavu Nurbank. Jejich těla se známkami mučení byla nalezena na předměstí Alma-Aty. Alijev, který byl v té době už v nemilosti a na útěku, byl odsouzen ke 20 letům odnětí svobody. O rok později mu soud přidal dalších 20 let za údajnou přípravu puče.