Zmíněna konference v Česku se podle agentury Interfax odehrála již v roce 2003, jiné zdroje jako datum konání uvádějí duben 2013, kdy se v Praze jednalo o nových trendech a materiálech v energetice a v programu konference figurovaly čtyři Golubevovy práce.

Předloni byl Golubev propuštěn ze zaměstnání. V Sarovu přitom působil od roku 1975. V současnosti je v důchodu.

Neřekl nic nového, brání vědce advokát

Golubev je odborník na výbušniny, čemuž věnoval i svůj referát v Česku. Žádné státní tajemství neprozradil, veškeré údaje už totiž publikoval v 80. a 90. letech, tvrdí advokát Gubin.

Podle zmínek na internetu se vědec v Sarovu věnoval i balistice a dynamice plynů. Jeho byt prohledali agenti FSB, nástupkyně sovětské tajné policie KGB; zabavili počítače a pevné disky. Golubev musel podepsat prohlášení, že se nebude k případu vyjadřovat, a zavázat se, že neopustí své bydliště v Nižním Novgorodu.

Ruská média se dohadují, nakolik případ Golubev souvisí s aférou okolo „vlastizrady" ženy v domácnosti Svetlany Davydovové, která telefonicky sdělovala místní fámy ukrajinskému velvyslanectví. Tedy zda jde o příznaky rostoucí „špionománie" ruských úřadů na pozadí eskalace ukrajinské krize a prudkého ochlazení vztahů se Západem. [celá zpráva]

Ke stíhání prý ale přispěly i změny v trestním zákonu z roku 2012, které usnadnily vznesení obvinění z vlastizrady.

Ruský jaderný komplex v Sarově asi 400 kilometrů východně od Moskvy je největší v zemi. Téměř stotisícové město Sarov, dříve známé jako Arzamas-16, je kolébkou ruské jaderné fyziky a místem, kde vznikla první sovětská atomová a vodíková puma.
Dodnes se v místních provozech vyvíjejí a kompletují jaderné hlavice.
Město je pro cizince uzavřené a i Rusové tam smějí jen na zvláštní propustky.