O Bachmanna, kterého provází sporná minulost, se v současné době zajímají vyšetřovatelé kvůli urážkám na adresu žadatelů o azyl.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Ano, jako předseda končím,“ řekl Bachmann Bildu. Už předtím německé zpravodajské servery s odvoláním na zdroje uvnitř Pegidy spekulovaly, že zakladatel hnutí bude muset odejít. Jeho snímek v nalíčení připomínajícím nacistického diktátora Adolfa Hitlera, o němž Bachmann mluvil jako o legraci, totiž pobouřil další významné představitele Pegidy.

Audiokniha o Hitlerovi

„Fotku jsem udělal u holiče při příležitosti vydání satirické audioknihy Už je tady zas,“ uvedl Bachmann. „Člověk si ze sebe musí také udělat legraci,“ dodal. Zmíněná kniha Timura Vermese vypráví o životě nacistického diktátora Adolfa Hitlera, který se po desetiletích spánku probudí v současnosti.

Rene Jahn, který dosud vystupoval jako Bachmannův zástupce, vyjadřoval nad snímkem pobouření. „S ničím takovým nechci nic mít,“ prohlásil. „Tady jde o celé hnutí a ne jen o jednoho člověka,“ doplnil Jahn. Už před oznámením Bachmannovy rezignace řekl, že se ve středu večer sejde vedení hnutí, aby z chování zakladatele Pegidy vyvodilo příslušné důsledky.

Zakladatel Pegidy Lutz Bachmann

Zakladatel Pegidy Lutz Bachmann.

FOTO: Fabrizio Bensch, Reuters

„Kdo se v politice nalíčí jako Hitler, je buď naprostý idiot, nebo nácek,“ prohlásil německý vicekancléř a sociálnědemokratický předseda Sigmar Gabriel.

 Vyšetřován za podněcování nenávisti

Bachmann, který je kvůli výhrůžkám pod policejní ochranou, o sobě tvrdí, že není rasista a že odmítá jakýkoli radikalismus. „Měl jsem tureckého svědka (na svatbě) a mám mnoho muslimských přátel,“ vysvětluje.

Přesto ho státní zastupitelství v Drážďanech vyšetřuje kvůli možnému podněcování nenávisti. Objevily se totiž jeho údajné komentáře z loňského září, ve kterých běžence a azylanty označil za špinavou pakáž či lůzu. Zda je Bachmann skutečně napsal, ale není jasné.