O množství alkoholu v krvi pluhaře Vladimira Martyněka informoval ve čtvrtek mluvčí vyšetřovatelů Vladimir Markin.  Podle ruských médií se Martyněnko přiznal, že si před nástupem na směnu dal kávu s koňakem.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Jeho advokát se podezření na alkohol až dosud snažil vyvracet: tvrdil, že testování bylo pouze vizuální a uskutečnilo se bezprostředně po srážce, navíc podle něj nebylo provedeno žádné kontrolní měření. [celá zpráva]

Letadlo se srazilo s druhým pluhem

Na vzletové dráze moskevského letiště Vnukovo byly v době tragické havárie letounu s šéfem Totalu Christophem de Margeriem dva sněžné pluhy. O jednom z nich piloti očividně věděli, uvedl v pátek list Kommersant s odvoláním na své zdroje mezi vyšetřovateli.

Na letišti panovala špatná viditelnost.

Na letišti panovala špatná viditelnost.

FOTO: Maxim Shemetov, Reuters

Dispečeři letiště podle listu věděli, že vedle dráhy francouzského letounu se pohybují dva sněžné pluhy. Jejich posádka nalezla několik nefungujících signálních lamp, které se rozhodla dopravit k technikům na konci ranveje. Když se řidiči s vozy vraceli, překřížili vzletovou dráhu v době, kdy piloti akcelerovali. První z pluhů údajně letoun těsně minul, zatímco druhý zavadil o křídlo stroje.

Nové údaje se podle Interfaxu shodují se čtvrtečním prohlášením Alexeje Morozova z Mezistátního leteckého výboru MAK, který řekl, že piloti si všimli sněžného pluhu 14 sekund poté, co se s letadlem dali do pohybu, ale nijak je to nerozptýlilo. Za dalších 14 sekund se podle Morozova havárie stala. Interfax míní, že letadlo se očividně srazilo s druhým sněžným pluhem.