Ruský stroj letěl z Kaliningradu. Nejprve k němu startovaly do mezinárodního prostoru dánské letouny F-16, když se iljušin přiblížil k dánské hranici. Následně se stočil ke švédskému prostoru, takže vzlétla švédská letadla. Potom vstoupil do hloubky více než 500 metrů v estonském prostoru, kvůli čemuž startovala hlídka portugalských F-16 ze základny v Litvě, uvádí Tallinn.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Rusko ale popírá, že by narušilo estonský prostor. Iljušin se podle ruského ministerstva obrany během svého cvičného letu nacházel pouze nad „neutrálními vodami v Baltském moři“.

V oblasti Baltského moře narostl počet podobných incidentů v důsledku války na východní Ukrajině. Švédsko také zaznamenalo neznámé plavidlo u svých břehů a domnívá se, že to byla ruská ponorka. Pátrání po ní však výsledek nepřineslo.