Informaci ovšem není možné ověřit z nezávislých zdrojů. Kyjev totiž tvrdí, že je to pouze „propaganda separatistů“, ”provokace” a „ruská lež“,  která má vrhnout špatné světlo na ukrajinskou vládu. A vedení země okamžitě kontrovalo svou informací, že ukrajinská armáda objevila také masové hroby, a to ve východoukrajinském Slavjansku. V nich má být pohřbeno osm lidí.

Kyjev tvrdí, že hroby vznikly v období od dubna do července, kdy bylo město pod kontrolou separatistů.

Detail masového hrobu

Detail masového hrobu

FOTO: Marko Djurica, Reuters

Organizace Human Rights Watch ale upozorňuje na to, že je předčasné mluvit o vraždách civilistů. Připomíná, že v této době ve městě poničeném boji nešla elektřina ani voda a nefungovala centrální márnice. Je tedy možné, že mrtví byli z obav před šířením epidemií pohřbeni v jednom hrobě.

V ruském parlamentu vyvolaly informace o nálezech masových hrobů znepokojení. Politici a diplomaté mluvili o "válečných zločinech" a vyzývají k zahájení mezinárodního vyšetřování.

Navzdory závazkům obou bojujících stran pokračují na východě Ukrajiny ozbrojené střety, které se soustřeďují zejména do okolí doněckého letiště a strategicky položeného města Debalceve.