"Mezi velkými úkoly (vlády) je příprava Polska na nevyhnutelnou rozsáhlou debatu o posilování našeho postavení v integrující se Evropě, myslím tím rozhodnutí o členství v eurozóně," prohlásil Komorowski při slavnostním uvedení nového kabinetu do funkce.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Polský prezident Bronislaw Komorowski s premiérkou Ewou Kopaczovou

Polský prezident Bronislaw Komorowski s premiérkou Ewou Kopaczovou.

FOTO: ČTK/AP

Oficiálním postojem Polska podle agentury Reuters je, že případně přijme euro, nestanovilo ale žádný termín. Předchozí vláda dala najevo, že se zavedením eura v zemi není třeba spěchat.

Kopaczová se stala premiérkou po odchodu předsedy vlády Donalda Tuska do čela Evropské rady v Bruselu. Vyměnila pět ministrů dosavadního kabinetu včetně ministra zahraničních věcí Radoslawa Sikorského. [celá zpráva]

Žádný termín k přijetí eura nemá ani ČR. Prezident Miloš Zeman se při nedávné návštěvě pařížského sídla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD)  vyjádřil pro to, aby se Česko rozhodlo zavést společnou evropskou měnu do roku 2020.