"Pokud Skotsko řekne ano, Spojené království se rozdělí a my navždy půjdeme rozdílnými cestami," zdůraznil Cameron, který ve svém poslední projevu před referendem nijak neskrýval své pohnutí. Odtržení od Skotska podle něj bude "bolestivý rozvod".

Premiér naléhavě vyzval Skoty, aby si volbu důkladně rozmysleli, neboť ovlivní jejich životy i životy jejich dětí, a aby se neuchýlili k podpoře nezávislosti jen kvůli nesympatiím vůči němu či jeho vládě.

"Pokud mě nemáte rádi, nebudu tu navždy. Pokud nemáte rádi tuto vládu, nebude trvat věčně. Když ale opustíte Spojené království, tak to bude napořád," prohlásil.

„Nerozbíjejte rodinu”

"Jsme čtyři národy v jedné zemi," řekl Cameron. Právě spojení Skotska, Walesu, Severního Irska a Anglie činí Spojené království "úžasným". "Prosím, nerozbíjejte tuto rodinu," žádal.

"Neotáčejte se zády k nejlepší rodině národů na světě. Hlasujte pro pospolitost, hlasujte pro setrvání a hlasujte pro záchranu našeho Spojeného království," dodal. Setrvání Skotska v unii s ostatními zeměmi království prý žádá "hlava, srdce i duše".

Premiér slíbil rozšíření pravomocí

Cameron řekl, že chápe, proč se mnoho lidí chystá hlasovat pro odtržení. V této souvislost připustil, že Británie není perfektní zemí, podobně jako ostatní státy. "Vím také, že lidé, kteří stojí za kampaní pro nezávislost, malují obraz Skotska lepšího ve všech směrech," prohlásil. "Ale když něco vypadá příliš dobře, než aby to byla pravda, tak tomu obvykle také tak je."

Podle britského premiéra Skotové dosáhnou svých cílů rychleji, pokud zůstanou s Londýnem. V takovém případě Cameron Skotsku slíbil rychlé rozšíření jeho dosavadních pravomocí.

Poslední průzkumy naznačují, že referendum bude velice vyrovnané s velmi těsným výsledkem. Podle Reuters je ale mezi čtyřmi miliony registrovaných voličů až 500 000 stále nerozhodnutých lidí, které se britská vláda snaží přesvědčit, aby jednotnou Británii podpořili.