"Evropští lídři Donalda Tuska stále více přesvědčují, aby převzal pozici předsedy Evropské rady," uvedla mluvčí Malgorzata Kidawá-Blonská. "Premiér bere návrh velmi vážně, analyzuje důsledky pro Polsko, jeho bezpečnost, obzvláště ve světle ukrajinské krize," dodala.

Několik zdrojů obeznámených s výběrovým procesem na vrcholnou funkci v rámci EU ve čtvrtek uvedlo, že je Tusk jasným favoritem. Rozhodnutí padne během sobotního summitu v Bruselu. Podle polské agentury PAP Tuskovu kandidaturu podporuje zvolený předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a šéf britské vlády David Cameron.

Ministr zahraničí Polska Radoslaw Sikorski se ve čtvrtek k polským šancím získat jednu z nejvyšších pozic v rámci EU stavěl optimisticky. "Myslím, že pro Polsko získáme uspokojivý balík," řekl politik, který se uchází o post šéfa unijní diplomacie. Sám ale poznamenal, že jeho jmenování do této pozice "skoro nehrozí". Zřejmě kvůli tomu, že je velmi nepravděpodobné, aby dvě ze tří nejvyšších pozic v rámci unie zastávali občané stejné země.

Pokud se Tusk stane šéfem Evropské rady, bude to podle Reuters vítězstvím pro členské země z řad bývalých komunistických států střední a východní Evropy.