Moskva tvrdí, že případná dodávka tanků by byla porušením mezinárodních závazků. Budapešť na obvinění reagovala prohlášením, že vojenskou techniku pouze přesouvá mezi základnami.

Jedna ze základen je u města Nyírtelek nedaleko maďarsko-ukrajinské hranice. „Zásilka nepřekročila hranice a nemá žádnou souvislost s událostmi na Ukrajině,“ uvedlo maďarské ministerstvo zahraničí.

Maďarské ministerstvo obrany v této souvislosti rovněž vydalo prohlášení, že přesouvané tanky T-72 nejsou bojeschopné. „Dodávka směřovala z města Kalocsa do skladu u města Nyírtelek,“ uvedl resort obrany.

Server Hidfö.net rovněž uvedl, že 80 vyřazených T-72 maďarské armády měla získat společnost Excalibur Defense Kft, kterou údajně vlastní soukromé osoby z České republiky.

Tanky nejedou na Ukrajinu, ale do ČR

„Tanky T-72, které jsou předmětem zprávy, jsou určeny k přepravě do ČR, kde část bude rozebrána na náhradní díly, část uskladněna k případnému pozdějšímu prodeji, který je přísně regulován a podléhá v případě exportu licenčnímu řízení,” sdělil Novinkám Andrej Čírtek, mluvčí české skupiny Excalibur, která podle jeho slov maďarskou společnost Excalibur Defense Kft nevlastní, ale spolupracuje s ní jako obchodní partner.

„Potvrzujeme, že tato technika je v nepojízdném stavu. Dále uvádíme, že skupina Excalibur žádný vojenský materiál na Ukrajinu nevyváží a odmítáme jakékoliv spojování našeho jména s tamním konfliktem,” dodal Čírtek.