Mluvčí ČSA Daniel Šabík řekl, že pro všechny spoje, které měly letět přes jihovýchod Ukrajiny, například do Taškentu, Almaty, Jerevanu a Tbilisi, už firma na dnešek i na další dny zajistila povolení letět jinudy. Pouze u spoje do Rostova na Donu, který má odletět dnes kolem půlnoci, ještě na toto povolení čeká. Pokud by ho nezískala, let zruší.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Rovněž již ve čtvrtek kolem půlnoci odlétá i letadlo ČSA do Taškentu; podle Šabíka musí cestující počítat s tím, že vzhledem k nové, delší trase spoj dorazí do cíle později.

Lufthansa mění trasy svých linek do Asie a její stroje budou Ukrajinu oblétávat, řekl podle agentury DPA mluvčí společnosti. Zatím se to týká čtyř letounů.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Záběry z místa, kam se zřítil malajsijský boeing

Zdroj: Reuters

Ukrajinské úřady uzavřely vzdušný prostor nad východem Ukrajiny, oznámila nedlouho po incidentu Evropská organizace pro bezpečnost leteckého provozu Eurocontrol. Zůstane prý uzavřen až do odvolání. Šéf úřadu Luc Tytgat uvedl, že v době katastrofy se ve stejné oblasti pohybovaly ještě další čtyři letouny, všechny bez přerušení pokračovaly po svých trasách.

Ukrajinskému vzdušnému prostoru se napříště chtějí vyhýbat také turecké aerolinky a podobný krok doporučila leteckým společnostem Paříž.

Čtěte také:
Na Ukrajině se zřítil boeing s 295 lidmi na palubě, zřejmě byl sestřelen
Černou skříňku zříceného boeingu prý mají proruští separatisté
V malajsijském letadle bylo i 23 Američanů, Británie žádá zasedání Rady bezpečnosti

Dubajské aerolinky Emirates oznámily, že dočasně zastavují všechny lety do Kyjeva. Letoun, který na Ukrajinu v době incidentu směřoval, se raději z bezpečnostních důvodů vrátil do Dubaje.

"Bezpečnost našich zákazníků a posádky je nejdůležitější. Budeme dál situaci bedlivě monitorovat," uvedla společnost ve svém prohlášení.

Malajsijský Boeing 777 s 295 lidmi na palubě se zřítil na Ukrajině poblíž hranic s Ruskem ve čtvrtek kolem v 15.25 SELČ.

Zdroj z ukrajinského ministerstva vnitra uvedl, že všichni lidé na palubě zahynuli. Kyjev a proruští povstalci se vzájemně obviňují, že stroj sestřelila druhá strana. Letoun spadl poblíž Doněcka, kde se odehrávají boje mezi ukrajinskou armádou a separatisty.