O vytvoření svazu "Doněcké (DLR) a Luhanské lidové republiky (LLR)" informoval v úterý "premiér" doněckých vzbouřenců Alexandr Borodaj. Oznámil, že parlament "Doněcké lidové republiky" schválil ústavní zákon o konfederativním spojení obou republik.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Šéfem parlamentu nové konfederace byl zvolen Oleh Carjov, jehož nedávno kvůli separatistickým aktivitám na Ukrajině zbavili poslaneckého mandátu. Prorusky orientovaný politik se postavil do čela militantního hnutí Jihovýchod.

V nové funkci chce prý především zajistit finanční stabilitu "lidových republik" a zabránit tomu, aby daně v regionu vybíral Kyjev.

Na východě Ukrajiny pokračují střety armády se vzbouřenci navzdory příměří, které minulý pátek vyhlásila armáda a v pondělí se k němu připojili separatisté. Přestřelky jsou od středečního večera hlášeny od Kramatorsku.