„Pokuta musí být adekvátní a rozumná. Tato čísla rozumná nejsou,“ řekl Fabius v televizi France 2 s tím, že pokud bude pokuta v této výši skutečně uvalena, bude to extrémně vážný problém. Podle něj by to byl jasný příklad „nefér jednostranného rozhodnutí“. Míní, že Američané musejí jednat v duchu partnerství.

Fabius to řekl jen pár dní před návštěvou Baracka Obamy, který přijde na oslavy výročí vylodění v Normandii. Za poslední dobu je to první vážná roztržka mezi USA a Francií. Paříž přitom byla od války v Libyi stále blíže Spojeným státům.

ČTĚTE TAKÉ
USA chtějí po francouzské bance kvůli porušování sankcí deset miliard dolarů

Ještě minulý týden zdroje mluvily o zhruba pěti miliardách dolarů, přičemž původně mělo jít o částku kolem tří miliard dolarů. Banka uvedla, že si na pokutu odložila miliardu.

Pokuta ještě může být snížena. Pokud by ale byla v současné výši, byla by rekordní a dvaapůlkrát by překonala pokutu, kterou dostala firma British Petroleum za znečištění Mexického zálivu.

USA nyní zesilují tlak na banky, které umožňují daňové úniky nebo praní špinavých peněz i na společnosti, které nedodržují embarga uvalená na cizí země.

Credit Suisse v květnu souhlasila, že zaplatí 2,6 miliardy dolarů, když pomáhala Američanům se vyhnout placení daní. [celá zpráva]