Premiér a vláda Srbska uvedli, že hlavní je nyní soustředit se na záchranu lidských životů.

Jednou z obětí je 42letý muž z města Topole, kterým protéká rozvodněná řeka Jasenica. Dvě oběti jsou z Ljakovce, jedna z předměstí Bělehradu Umčary, šlo o osobu, která neuposlechla výzvu k evakuaci a jedna z Nového Sadu.

Záplavy postihly i bosenské Sarajevo

Záplavy postihly i bosenské Sarajevo

FOTO: Amel Emric, ČTK/AP

Kvůli povodním je zavřená ibarská magistrála z Bělehradu do Černé Hory a další klíčové silnice. Některé obce jsou odříznuté, což je případ Gonjeho Milanovce. Zavřeno zůstává na 400 škol. Bez proudu je na 100 000 odběratelů.

Záplavy na předměstí Sarajeva

Záplavy na předměstí Sarajeva.

FOTO: Amel Emric, ČTK/AP

Záplavy v Bosně

Stav ohrožení musely vyhlásit i úřady na některých místech ve středu na severozápadě Bosny, kde po silných lijácích vystoupily řeky ze břehů. Podle Hydrometeorologického ústavu v Sarajevu spadlo v Bosně za uplynulé dva dny rekordní množství srážek od roku 1892, kdy se začalo s jejich měřením. V regionech na severu a východu země napršelo až 150 litrů vody, což je dvojnásobek měsíčního průměru.

Řeka Miljacka, která protéká Sarajevem, zaplavila velkou oblast sídlišť a zemědělské půdy. V metropoli je bez elektrického proudu kolem 3500 domácností.

Nejhorší situace je v Doboji a především v Maglaji, místo je celé zaplavené. Povodně postihly také Zenici, kde probíhá evakuace, Bijelinu a Tuzlu.

Vydatné deště doprovázené bouřkami postihly v Rakousku hlavně jižní a východní spolkové země. Ve Štýrsku se v důsledku popadaných stromů ocitlo bez elektřiny 4000 domácností. V Burgenlandsku bylo na odstraňování škod po popadaných stromech nasazeno 17 hasičských jednotek.