„Jsou dvě možnosti – politicky a vyjednáváním, nebo silou,“ prohlásil ministr vnitra Arsen Avakov. „Těm, kteří chtějí dialog, nabízíme rozhovory a politické řešení. Menšina, která usiluje o konflikt, se dočká rázné odpovědi ukrajinských úřadů,“ doplnil.

Ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov

Ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov

FOTO: Shamil Zhumatov, Reuters

Autonomii požadují separatisté v Doněcku, Charkově i Luhansku, kde nadále okupují centrálu bezpečnostní služby SBU. Téměř všechny rukojmí už ale propustili. [celá zpráva]

Oblasti pro vytvoření Jihovýchodní federativní republiky

Oblasti pro vytvoření Jihovýchodní federativní republiky, jak ji navrhují proruští separatisté.

FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

Ukrajinské vedení po nedávném odtržení Krymu zneklidňuje přetrvávající přítomnost ruských vojáků u hranic. Údajně se tam nachází až 80 tisíc vojáků. Moskva tvrdí, že na hraničním pomezí pořádá armádní cvičení, a odráží podezření, že by mohla podniknout invazi.

„Spojené státy a Ukrajina nemají žádný důvod k obavám,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí s tím, že armáda neprovádí nic neobvyklého a neplánovaného.

Z ruského parlamentu ale současně v úterý zaznělo, že by Moskva mohla použít sílu kdykoli. [celá zpráva]

Agenti USA o rozmístění vědí, ale Kyjevu to neříkají

Podle serveru The Daily Beast mají americké zpravodajské služby k dispozici podrobné informace o rozmístění ruských jednotek, ale nesdílejí je s Kyjevem. Důvodem je propojení Ukrajiny s Ruskem ještě v nedávných týdnech, tudíž obavy, že by se informace mohly k Rusům dostat.

Zpravodajci měli přitom odhalit množství náznaků chystající se invaze na východ Ukrajiny, například vybudované zásobovací trasy. V rámci ruských jednotek u hranic zaznamenali rovněž přítomnost polních nemocnic a mobilních zdravotnických jednotek. Přitom zcela na začátku, když Moskva v únoru oznámila, že u hranic zahajuje vojenské cvičení, žádná podobná zařízení v oblasti přítomna nebyla.