„Pan Kiska zná lidi z této sekty, potkává se s nimi a spolupracuje s nimi,“ uvedl Fico na tiskové konferenci. Podle něj vydal Kiska v minulosti knihu Vezmi život do svých rukou ve vydavatelství, které má blízko k scientologům, a měl přednášet na konferenci organizované lidmi, kteří mají blízko ke scientologům. „Pan Kiska lhal, když prohlásil, že žádné scientology nezná,“ dodal premiér.

Slovenský premiér a prezidentský kandidát Robert Fico

Slovenský premiér a prezidentský kandidát Robert Fico

FOTO: Jan Koller, ČTK

„Jak může být prezidentem, který se dostává k nejtajnějším dokumentům a který je vrchním velitelem ozbrojených sil, někdo, kdo má propojení na sektu scientologů? Pan Kiska je bezpečnostním rizikem pro Slovenskou republiku,“ uvedl Fico.

Upozornil, že scientologové nejsou na Slovensku oficiálně registrováni a slovenské úřady v minulosti odebraly několika firmám i osobám bezpečnostní prověrku z důvodu, že měli kontakt na scientology. „Tato sekta je v zahraničí vnímána jako bezpečnostní riziko. Tato sekta má především mocenské ambice,“ řekl.

Kiska nařčení odmítá

Kiska spolupráci se scientology opakovaně odmítl. „Nejsem scientolog. Tečka,“ řekl několikrát na tiskové konferenci. „Tyto útoky jsou důkazem, že Fico se obává volební prohry. Bezpečnostním rizikem pro zemi je premiér, protože nedokáže řešit problémy lidí. Nespokojenost narůstá, a to je riziko“ dodal. „První kolo ukázalo, že může vyhrát nezávislý kandidát. Nenechme se vtáhnout do těchto her. Toto je typická hra premiéra,“ uvedl. Zdůraznil, že chce být nestranickým prezidentem, který bude protiváhou vládě a bude se zastávat lidí.

Kiska podal v úterý trestní oznámení na premiéra za pomluvu. Fico ho označil v televizní diskusi za lichváře, protože údajně půjčoval lidem peníze na vysoké úroky.

Kiska nevyloučil, že v souvislosti s nařčením o jeho blízkosti k scientologické církvi podá další trestní oznámení.

Fico vyhrál sobotní první kolo voleb se ziskem 28 % hlasů. Kiska skončil na druhém místě se ziskem 24 procent hlasů.