Pětadvacátá výsadková brigáda, která má podle dostupných informací 500 mužů, se má do metropole dostavit s plnou výzbrojí. Podle nepotvrzených informací má do Kyjeva dorazit z jihoukrajinského Mykolajiva i 79. motostřelecký pluk.

Úřady už v úterý varovaly, že použijí „veškerá zákonná opatření”, aby zamezily eskalaci násilí.

Podle listu Ukrajinska pravda tajná služba SBU a ministerstvo vnitra provádějí na náměstí Nezávislosti současně dvě operace s názvy Bumerang a Volna, jejichž cílem je definitivní likvidace tábora demonstrantů na náměstí. Potvrdil to mluvčí silových služeb Gennadij Moskaľ.

Tajná služba SBU dala demonstrantům ultimátum, že musejí ukončit násilí a nepokoje do šesti večer: „Jestliže budou nepokoje pokračovat, budeme nuceni uplatnit tvrdá opatření.”

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Postřelený demonstrant padl k zemi. Zdroj: Reuters

Armáda dosud nasazena nebyla, i když už se před časem její velitelé do situace vložili a vyzývali prezidenta Viktora Janukovyče, aby vypjatou situaci řešil.

Janukovyč ve středu prohlásil, že je pro mírové řešení, dialog a kompromis. Ještě dnes se chce s opozičními předáky sejít znovu poté, co jejich noční schůzka nepřinesla žádný průlom. Nové rozhovory měly původně začít v 11 hodin, termín však nedodrželi a nový určen nebyl.

Příslušníci sil ukrajinského ministerstva vnitra u hlavního kyjevského náměstí Nezávislosti

Příslušníci sil ukrajinského ministerstva vnitra u hlavního kyjevského náměstí Nezávislosti

FOTO: Stringer, Reuters

Evropská unie mezitím ústy předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa znovu pohrozila sankcemi vůči vybraným ukrajinským představitelům. Podle francouzského prezidenta Francoise Hollandea by měly být zavedeny co nejrychleji.