Neobvykle silné a hlavně dlouhé zimní bouře s nadměrnými přívaly srážek ochromily rozsáhlou část Velké Británie. Stovky domu jsou zaplaveny, na mnoha místech země zcela přestala fungovat dopravní infrastruktura.

Pod vodou se ocitl i nejeden hřbitov.

Pod vodou se ocitl i nejeden hřbitov.

FOTO: Toby Melville, Reuters

Už v prosinci zasáhly jižní část země silné srážky, jejich úhrny byly dvojnásobné oproti předchozím rokům. Poslední měsíc minulého roku patřil v zemi současně i k největrnějším od ledna 1993.

Nová výstraha před větrem a vysokými vlnami

Neobvykle dlouhá je také doba, po kterou tyto zimní bouře trvají, a bohužel to vypadá, že minimálně ještě na dalších několik dní nečeká zemi příliš optimistická vyhlídka.

Při evakuaci obyvatel postižených záplavami pomáhají všechny dostupné dopravní prostředky.

Při evakuaci obyvatel postižených záplavami pomáhají všechny dostupné dopravní prostředky.

FOTO: Toby Melville, Reuters

Agentura pro kontrolu počasí vydala nové varování pro jižní Wales a jihozápadní Anglii, tyto oblasti má během víkendu zasáhnout silný vítr v nárazech až 112 kilometrů v hodině. Ve spojitosti s tím se očekávají i velké vlny, pobřežní hlídka varuje před velmi vysokými vlnami, ty mohou osahovat až 14 metrů.

V sobotu ráno byly navíc postižené oblasti bez dodávek elektrického proudu. Doslova v troskách je na některých místech i doprava. Železniční trať mezi Devonem a Cornwalem je uzavřena, na několik místech voda koleje doslova smetla.

Poškozená železniční trať v Dawlishi na jihozápadě země

Poškozená železniční trať v Dawlishi na jihozápadě země

FOTO: Toby Melville, Reuters

V celé oblasti jižní Anglie platí kvůli dešti druhý ze čtyř varovných stupňů, minimálně do neděle je vydáno i varování před silným větrem. V pondělí by se mělo počasí trochu zklidnit, od úterý ale meteorologové opět očekávají silný vítr.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Rozbouřené moře podemlelo železniční trať v Devonu