Nikdy neměl královský dvůr méně na účtu než v současné době. Za 13 let čerpání z tohoto fondu se utratilo 34 miliónů z celkových 35 miliónů liber. Královně ani nezbývají peníze na opravu Buckinghamského paláce. Do toho nyní zatéká a na některých místech musí zaměstnanci paláce chytat vodu do kbelíků.

Tento problém se navíc objevil v době, když se celá vláda snaží co nejvíce snižovat výdaje. Některé úřady se je pokouší snížit až o třetinu. Do problému se proto vložilo britské ministerstvo financí. Jeho úředníci budou nyní dohlížet na královniny poradce a pokusí se jim pomoci zlepšit současnou situaci.

„Věříme, že ministerstvo financí má za povinnost kontrolovat výdaje královského dvora. To se mu tentokrát nepovedlo,” uvedla předsedkyně parlamentní komise Margaret Hodgeová.

Peníze chybí i na opravu Windsorského hradu a provoz starých kotlů v Buckinghamském paláci stál v loňském roce 774 tisíc liber. Peníze by se přitom daly získat i častějším zpřístupněním paláce pro veřejnost. Ten je otevřený jen 78 dní v roce. Za tuto dobu ho navštíví asi půl miliónu lidí. Naproti tomu Tower navštíví přibližně dva milióny turistů, uvedl britský server BBC.