Německý deník Bild uvedl, že rakety s dosahem asi 500 kilometrů mohou nést konvenční či jaderné hlavice a dokážou zasáhnout prakticky kterýkoli cíl na území Polska. Z Kaliningradské oblasti do Berlína je to vzdušnou čarou 527 kilometrů, dodal list. Ruský krok má být údajně odpovědí na budování amerického protiraketového štítu.

Ruské ministerstvo zahraničí nejdříve odmítlo zprávy komentovat, později se k nim ale vyjádřilo ministerstvo obrany. Jeho mluvčí Igor Konašenkov potvrdil, že raketové komplexy v oblasti skutečně stojí, kde přesně ale neřekl. "Jejich rozmístění neodporuje žádným mezinárodním dohodám," citovala Konašenkova agentura Interfax.

Podle nejmenovaného zdroje jsou Iskandery v oblasti již rok a půl. "Všechno tam funguje normálně. Je nepochopitelné, proč německá média vyvolávají paniku," uvedl zdroj pro deník Izvěstija.

Odpověď na americký štít

"Plány na rozmístění nových raket Iskander-M v Kaliningradu jsou znepokojující," uvedlo v prohlášení polské ministerstvo zahraničí. Varšava tak podle tohoto ministerstva nemá z Moskvy žádné oficiální informace o raketových systémech v této ruské exklávě a zprávy médií o jejich rozmístění prověřuje. Polsko chce také o této záležitosti jednat s partnery v NATO a Evropské unii.

O možnosti rozmístit Iskandery jako reakci na americkou protiraketovou obranu hovořil už v roce 2011 tehdejší ruský prezident a nynější premiér Dmitrij Medvěděv. Vysoce mobilní a mimořádně přesná raketa, označovaná v NATO jako SS-26 Stone, má přesnost zásahu kolem pěti metrů a doba přípravy k jejímu odpálení je maximálně čtvrt hodiny.