Podle komentáře listu všichni asi souhlasí s tím, že v dokonalém světě by platy měly odpovídat výkonu a produktivitě. V reálném světě bude ale takový stav mnohem pravděpodobnější, když budou odměny výsledkem dohod mezi zaměstnavateli a zaměstnanci, než když je budou určovat politické příkazy, uvedl list.

Ve jménu boje proti několika do očí bijícím případům platových excesů socialisté Švýcary žádali, aby znemožnili platit velký počet lidí tak, jak si zaslouží. Realizace takového cíle by si přitom vyžádala rozsáhlý státní aparát pro hlášení příjmů, ověřování, srovnávání a vynucování náprav. Podle listu to dokládá, že záměry pokrokářů nevyhnutelně vedou k donucování, pokud se mají vnutit veřejnosti.

Pokud by návrh socialistických aktivistů prošel, vedlo by to podle WSJ k tomu, že Švýcarsko by zchudlo a ztratilo zahraniční investice. Kýžené rovnosti by se dosáhlo vytlačením bohatých, nikoli zlepšením situace lidí s nejnižšími příjmy.

„Švýcaři si zaslouží jedničku za demokratickou moudrost, kterou osvědčili odmítnutím rovnostářského přeludu,” uzavřel list.

Iniciativa se objevila poté, co voliči v březnu dali najevo nespokojenost se zlatými padáky a podpořili akcionáře, aby mohli omezit výši odměn pro manažery.