„Vedoucí oddělení pro evropské záležitosti ministerstva požádal o odpověď na zprávy v britských médiích a upozornil, že zachycování komunikace z areálů diplomatických misí by bylo v rozporu s mezinárodním právem,“ informovala německá diplomacie.

Britský Independent informoval, že Britové odposlouchávají Němce z britské ambasády v Berlíně. List své tvrzení opřel o dokumenty americké tajné služby NSA, které unikly prostřednictvím bývalého pracovníka CIA na útěku Edwarda Snowdena, jemuž poskytlo dočasný azyl Rusko. The Independent v té souvislosti upozornil na stavbu připomínající stan na střeše ambasády v Berlíně, jež se tam nachází od otevření budovy velvyslanectví v roce 2000.

Zařízení je podle deníku „schopné zachytit telefonáty, data z wi-fi sítí a i komunikace na dálku z celého Berlína“. [celá zpráva]

Střecha britské ambasády v Berlíně. Podezřelá je oválná konstrukce nalevo.

Střecha britské ambasády v Berlíně. Podezřelá je oválná konstrukce nalevo.

FOTO: Fabrizio Bensch, Reuters

Londýn nařčení nekomentoval. Mluvčí předsedy vlády Davida Camerona pouze řekl, že britské tajné služby pracují v „pevné a jasném zákonném rámci“. Premiér Cameron podle jeho slov s německou kancléřkou Angelou Merkelovou o záležitosti nemluvil a rozhovor ani není v plánu. Mluvčí dodal, že jejich vztah je vynikající.