„Mám z toho dojem, že došlo k chybě při řízení, což kromě jiného vedlo k tomu, že se mezi 272metrovou loď a břeh dostalo lodní taxi,“ cituje The Independent Gianfranka Bettiniho, benátského zastupitele pro životní prostředí.

Výletní loď Carnival Sunshine patří stejné společnosti jako ztroskotaný parník Costa Concordia, s jehož kapitánem začal před pár dny v Itálii soud. [celá zpráva]

Jedním ze svědků sobotního incidentu byl italský spisovatel Roberto Ferrucci.

„Seděl jsem zrovna v baru a četl jsem si, když jsem uviděl, jak loď kotví. Místo toho, aby se pohybovala uprostřed kanálu, téměř brousila břeh a uvěznila lodní taxi. Bylo to neuvěřitelné,“ popsal Ferrucci pro italský list Corriere della Sera.

Majitel: Nic neobvyklého se nestalo

Nebylo to podle něj poprvé, co k podobnému incidentu v Benátkách v poslední době došlo. Stejně riskantní manévr prý prováděl v benátských kanálech jeden z obřích parníků před asi deseti dny.

Společnost Carnival Cruises, které loď Carnival Sunshine patří, ale odmítla, že by její plavidlo podniklo nějaký „neobvyklý či riskantní“ krok. Jak uvedla ve svém prohlášení, kapitán měl loď pod kontrolou a vzdálenost od břehu hlídala jak posádka, tak příslušníci pobřežní stráže. Carnival Cruises je mateřskou společností firmy Costa Cruises, která provozovala havarovanou Costu Concordii.

Shodou okolností právě před pár dny začal v Itálii proces s Franceskem Schettinem, kapitánem Costy Concordie. Loď se potopila loni v lednu u ostrova Giglio. Za tragédií, při které zemřelo 32 lidí, stál špatný manévr kapitána, jenž proplouval nebezpečně blízko břehu, a loď narazila do skal. Schettino později tvrdil, že se přiblížil více k ostrovu, protože chtěl pozdravit bývalého kapitána, který má na tomto toskánském ostrově dům.