Osmnáctiletý Ward z amerického státu Utah má po nehodě zlomený krční obratel, ale jeho zranění je naštěstí takové povahy, že mohl být propuštěn z nemocnice. Do Španělska přicestoval na misii, je mormon.

Stephen Ward (nejvyšší muž uprostřed) se svojí rodinou

Stephen Ward (nejvyšší muž uprostřed) se svojí rodinou.

FOTO: ČTK/AP

„Bůh má se mnou svůj plán, proto jsem pořád tady. Mám velké štěstí, že jsem toho tolik přežil,“ řekl agentuře AP mladík, jemuž před čtyřmi lety diagnostikovali rakovinu, z níž se vyléčil díky úspěšné transplantaci kostní dřeně.

Do Ferrolu měl původně dorazit v úterý, ale omylem si koupil jízdenku na jiný den. Z Madridu vyrazil ve středu vlakem, který havaroval u Santiaga de Compostela.

Jeden ze zničených vagónů u Ferrolu

Jeden ze zničených vagónů u Santiago de Compostela

FOTO: Eloy Alonso, Reuters

Ward si v tu chvíli psal do deníku. Když vzhlédl k informační obrazovce, ta hlásila, že jedou rychlostí 194 kilometrů v hodině. Vyšetřovatelé upozorňují, že v místě nehody byla omezena rychlosti na 80 kilometrů v hodině, a vlak jel víc než dvakrát rychleji. Souprava z trati doslova vyletěla. Podle Warda ale většinu cesty obrazovka ukazovala rychlost 100 kilometrů za hodinu.

Video

Expirované video

Bezpečnostní kamera zachytila moment, kdy vlak vykolejil.

„Vlak se zvedl z kolejí. Bylo to jako na horské dráze,“ popsal Ward. Dál už si vzpomíná jen na to, že z horní přihrádky spadl jeho batoh. Pak ztratil vědomí. Když se probudil, kdosi mu pomáhal na nohy a ven z vlaku. Ward si myslel, že nakrátko zadřímal, ale potom si uvědomil, že má zakrvácený obličej, a došlo mu, co se kolem děje.

„Všichni byli od krve a z vlaku stoupal kouř. Bylo to tam samý pláč a křik a spousta mrtvých těl. Bylo to příšerné,“ popsal.

Ward chce ve Španělsku zůstat a svoji dvouletou misii u mormonů dokončit.