Začátek soudu poznamenala celonárodní stávka právníků. Odročení stání na příští týden hned po pár minutách se očekávalo.

Proces v městě Gorsseto zhruba 145 kilometrů na severozápad od metropole Říma se může táhnout i několik let. Podle agentury AFP může být povoláno až 430 svědků a vypovídat může 250 zástupců žalujících stran.

Vyzvednutí vraku Costy Concordia se stále připravuje.

Vyzvednutí vraku Costy Concordia se stále připravuje.

FOTO: ČTK/AP

Kromě stovek přeživších požadují odškodné za nehodu také úřady toskánského ostrova Giglio. Nehoda lodi, která stále ještě nebyla z moře vyzvednuta, je podle nich připravila o příjmy z turistiky, a chtějí proto po lodní společnosti Costa Cruises nejméně 80 miliónů eur (zhruba dvě miliardy korun) jako náhradu.

Video

Na veřejnost se dostal záznam z černé skříňky potopené lodi Costa Concordia

Na palubě luxusního plavidla Costa Concordia bylo 4229 cestujících. Loď havarovala v noci poté, co se odklonila od stanoveného kursu a ocitla se příliš blízko ostrova. Najela na útes, nabrala vodu a naklonila se na bok. Zpola potopená zůstává na svažujícím se útesu dosud, na jejím vyzvednutí se pracuje.

Video

Expirované video

Animace vyzvednutí potopené Costy Concordia

Vinu popírá

Schettino odmítá obvinění, že by nebezpečně manévroval a riskoval tím životy pasažérů. Rovněž nesouhlasí s tím, že při chaotické evakuaci nedbal svých povinností, když loď opustil předčasně, a nikoliv mezi posledními.

Hrozí mu až 20 let za mřížemi, uvedli jeho právníci.

V souvislosti s nehodou jsou stíháni ještě čtyři další členové posádky lodi. Soud o nich rozhoduje zvlášť.