V Magdeburku i ve městě Wittenbergu, které leží asi 50 kilometrů proti proudu, lidé sledují Labe se směsicí naděje a strachu. V Magdeburku evakuovali nemocnici, ohrožena vysokou vodou je zejména čtvrť Rothensee, kde je velký přístav a řada průmyslových podniků. Železniční most přes Labe byl uzavřen, radnice připravuje evakuační centra.

Lidé se bojí dalších dešťů

I ve Wittenberguv neděli nad ránem zaznamenali rekord, když Labe překonalo výšku 7,67 metru. Do úterý by se hladina mohla zvýšit až na 8,1 metru. Město vyzvalo asi 1500 obyvatel staré zástavby při řece, aby své domovy opustili. Krizová situace ve východoněmeckém povodí Labe podle odhadů meteorologů potrvá v závislosti na počasí ještě tři nebo čtyři dny.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: V sobotu byly Drážďany stále pod vodou, zdroj: Reuters

V braniborském Mühlbergu v sobotu vojáci a dobrovolníci museli zpevnit přehradní nádrž na Labi 35 000 pytli písku a práce pokračovala ještě celou noc na neděli. V sousedním Sasku sice hladina řeky na některých místech už poklesla, ale obavy obyvatel po ohlášení nových dešťů neustupují. V obci Grosstreben-Zwethau voda částečně narušila hráze a hasiči vyzvali k evakuaci 400 lidí. Většina z nich ale příkazu neuposlechla.

Finanční pomoc se bude muset zvýšit

Do boje s vodním živlem bylo v Německu zatím nasazeno 70 000 hasičů a 11 000 vojáků. Meteorologové v neděli vydali novou předpověď pro spolkové země Dolní Sasko, Meklenbursko-Přední Pomořansko a Šlesvicko-Holštýnsko, kde se zřejmě znovu zvýší hladiny řek po očekávaných deštích.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble v listě Passauer Neue Presse nevyloučil, že slibovaná finanční pomoc státu ve výši 100 miliónů eur (2,5 miliardy korun) se bude muset zvýšit.