Na Kelmendiho a na několik dalších osob vydal mezinárodní zatykač minulý rok bosenský soud. Kelmendi je v Bosně mimo jiné podezřelý z vraždy. Podle serveru bělehradské televize B92 je v policejních záznamech veden jako hlavní finančník a organizátor přepravy heroinu, který je z Istanbulu a z Albánie převážen autobusy do kosovského města Peć, odkud pokračuje přes Černou Horu a Srbsko do západní Evropy.

Černohorská televize TV Vijesti uvedla, že Kelmendi byl na seznamu nejnebezpečnějších narkobaronů na Balkánu, který sestavilo americké ministerstvo zahraničí, a že Interpol na něj vydal zatykač. Televize také připomněla, že se o zatčení Kelmendiho mluvilo i loni v září, ale kosovské ministerstvo vnitra to tehdy popřelo.

Naser Kelmendi je podle B92 považován za vůdce jedné z nejmocnějších zločineckých organizací na Balkánu. Loni v červnu byl zapsán na černý seznam ministerstva zahraničí USA a prezident Barak Obama ho ve speciální zprávě Bílého domu označil za jednoho z hlavních obchodníků s drogami.

Podle agentury Reuters se 55letý Albánec Kelmendi narodil v Kosovu a má bosenské občanství. Spolu se svými syny a bratrem vlastní řadu firem včetně hotelů a přepravních společností v Bosně, v Černé Hoře, v Srbsku i v Kosovu