Dzurinda uvedl, že se Zemanem zavzpomínali na období, kdy oba zastávali funkce premiérů svých zemí. „Vzpomínali jsme také na naše setkání na mé chalupě a na Vysočině,“ uvedl Dzurinda po setkání. Slovenský expremiér Dzurinda přiznal, že při volbě českého prezidenta držel palce Zemanovi. „Fandil jsem mu. Česká republika má skvělého prezidenta,“ dodal.

Expremiér připustil, že jsou se Zemanem trochu protiklady, které se však obvykle přitahují. Dzurinda běhá maraton a Zeman je vášnivým kuřákem. „Oba se snažíme hrát čistě, nefaulovat a respektovat se. Miloš Zeman je v dobrém vztahu například i s Václavem Klausem. Pan prezident mi řekl, že rozhovor s Klausem je pro něj inspirativní a není špatné si nastavit zrcadlo i vyslechnout druhou stranu a opačný pohled,“ uvedl.

Miloš Zeman a Mikuláš Dzurinda s manželkami

Miloš Zeman a Mikuláš Dzurinda s manželkami

FOTO: SDKU-DS

Dzurinda vyjádřil překvapení, že Zeman zhubl od té doby, co se neviděli. „Vypadá neuvěřitelně dobře. Dokáže si sám nastavit zrcadlo, když je potřeba i vysmát se sám sobě. Není moc politiků, s nimiž jsem se dokázal tolik nasmát, jako s Milošem Zemanem“ dodal.

Podle Dzurindy Zeman z politiky nikdy neodešel. „To, že se často zdržoval na Vysočině, neznamená, že se o politiku nezajímal a nesetkával se s politiky,“ řekl bývalý slovenský premiér.

Zeman položil věnec ke Štefánikovu památníku

Odpoledne Zeman položil věnec k památníku Milana Rastislava Štefánika na nábřeží Dunaje.

„Řekli mi, že jsem první český prezident, který byl u této sochy. Doufám, že založíme novou tradici,“ řekl krajanům žijícím na Slovensku, kteří ho přišli pozdravit. Slíbil, že na ně nebude zapomínat. „Jako premiér jsem navštívil krajany v Rumunsku, v Chorvatsku i v dalších zemích. Je lepší udělat pro krajany něco konkrétní, než pronášet pouze teplé fráze,“ uvedl Zeman.

Prezidenta následně přijal primátor Bratislavy Milan Ftáčnik a předseda slovenského parlamentu Pavol Paška.