"K propuštění drobných kriminálníků jsem velmi kritický, poněvadž jeho následky pro naše obyvatele nelze odhadnout," prohlásil podle Bildu Ulbig.

List dodal, že částečná amnestie vyhlášená prezidentem Václavem Klausem se vztahuje i na pachatele, kteří se dopouštěli krádeží a vloupání také v saském pohraničí. To se potýká s jejich nárůstem od otevření schengenského prostoru bez hraničních kontrol pro nováčky EU před pěti lety.

Jako doklad, že obavy Sasů nejsou bezdůvodné, uvádí nejčtenější deník v Německu skutečnost, že desítky amnestovaných se jen několik hodin po propuštění dostaly znovu do křížku se zákonem a skončily ve vazbě. [celá zpráva]

Saské oblasti při hranicích s Českem a Polskem nejvíce trápí množící se krádeže automobilů a barevných kovů. Někteří tamní obyvatelé kvůli tomu volají po obnovení kontrol na hranicích, postavení zátarasů na turistických stezkách přes hranici nebo zvýšení policejní přítomnosti v regionu.

Od těchto opatření si slibují, že zloděje odradí a znemožní jim rychle zmizet s lupem v cizině. Saské úřady sázejí na posilování spolupráce s českými a polskými policejními orgány.

Výhrady k otevření hranic má i Bavorsko, které si zase stěžuje na dovoz českého pervitinu. [celá zpráva]