Hlavní obsah

Bavorsko se brání českému pervitinu, zpřísní kontroly u hranic

Kvůli stále rostoucímu pašování pervitinu z Česka zpřísní Bavorsko namátkové kontroly u hranic. Řekl to v Norimberku bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann. Současně vyzval českou vládu, aby přehodnotila svou drogovou politiku, jejíž liberalizace před dvěma roky je podle Herrmanna hlavní příčinou současného nárůstu výroby pervitinu v ČR a jeho dovozu do sousední německé spolkové země.

Bavorsko se brání českému pervitinu, zpřísní kontroly u hranic

S šířením krystalu, jak Němci pervitin nazývají, se podle ministra potýká už celé Bavorsko. "Proti pašování krystalu proto budeme bojovat všemi dostupnými prostředky, zejména zesílenými kontrolními opatřeními," uvedl Herrmann podle tiskového prohlášení svého úřadu.

Apeloval přitom na českou vládu, aby změnila zákon, který od roku 2010 označuje držení malého množství pervitinu pro vlastní potřebu pouze za přestupek, a aby důsledněji postupovala proti drogové kriminalitě. "Abychom dosáhli trvalého úspěchu, je potřeba pochytat nejen obchodníky, ale i výrobce a osoby v pozadí tohoto obchodu v Česku," vyzval české úřady Herrmann.

Ministr ukázal na tržnice u hranic

Podle statistik mnichovského ministerstva vnitra stouplo pašování pervitinu z Česka do Bavorska mezi roky 2010 a 2011 o 109 procent na 11,7 kilogramu. "Tento trend bohužel pokračuje i v roce 2012," poznamenal Herrmann, podle něhož bavorští policisté v prvních deseti měsících letošního roku zadrželi už 11,9 kilogramu pervitinu. Registrovaný počet těch, kteří tuto rychle návykovou drogu prvně vyzkoušeli, se v Bavorsku zvýšil z loňských 283 lidí na letošních 352.

Příčinu tohoto nárůstu vidí Herrmann v liberalizaci českých právních předpisů, které už nepovažují držení malého množství pervitinu pro vlastní potřebu za trestný čin. "V důsledku toho nastal v Česku boom výroby a prodeje krystalu. Před dvěma až třemi roky přitom nebyl krystal žádné závažné téma," konstatoval ministr. Poukázal na vietnamské tržnice v českém pohraničí, kde lze tuto drogu levně a jednoduše sehnat, čehož využívají právě konzumenti a dealeři z nedalekého Bavorska.

Problém pašování pervitinu z Česka, se kterým se potýká i sousední Sasko, se podle Herrmanna dostane také na program prosincového jednání německého ministra vnitra Hanse-Petera Friedricha s jeho zemskými kolegy.

Bavorská policie provádí namátkové kontroly u hranic s Českem od vstupu ČR a dalších nových členských zemí Evropské unie do takzvaného schengenského prostoru na konci roku 2007. Po něm zmizely klasické kontroly na hranicích, které nahradily přepadové prohlídky většinou neuniformovaných policistů v třicetikilometrovém pásmu za hraniční čárou.
Bavorské úřady kvůli nim v minulých letech čelily ostré kritice z Česka kvůli údajné přehnané důkladnosti těchto kontrol u českých řidičů. Mnichov však tyto výtky vždy odmítal a zdůrazňoval přínos těchto prohlídek k boji s příhraniční kriminalitou.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků